معجزه ای به نام پیگمالیون…

مطمئناً شما هم به عنوان والدی دلسوز ، برادری مهربان ، خواهری فداکار یا مدیر و رهبری مدبر و کارآزموده به این موضوع فکر کرده اید که چگونه میتوانم به عزیزان یا کارمندانم کمک کنم تا بهروه وری بالاتری داشته باشند. به دنبال ابزاری بوده اید که به کمک آن استعداد و توانمندی های آنان را شکوفا و از حالت بالفعل به بالقوه تبدیل کنید. اگر شما هم جز افراد بالا هستید پس قطعا ” پیگمالیون ” میتواند یک ابزار فوق العاده قدرتمند و شگفت انگیز برای شما باشد.

معجزه ای به نام پیگمالیون...

پیگمالیون چیست؟
پیگمالیون یا همان اثر پیگمالیون یک پدیده ای روانشناسی است. این پدیده بیان میکند که افراد نسبت به سطح انتظارات دیگران واکنش‌های مستقیم نشان می‌دهند.اگر بخواهیم این اثر را به زبان ساده تر بیان کنیم میتوانیم گفت : انتظارات و باورهای شما از دیگری ، مشخص کننده ی میزان توانمندی و بهروه ی او خواهد بود. یعنی اگر شما انتظارات بالا ( منطقی ) از عزیزان یا کارمند های خود داشته باشید و باور قلبی و روانی شما بر این باشد که آنان توانیی لازم برای فائق آمدن در خصوص وظیفه یا چالش محوله شده را دارند ؛راز هیبنوتیزم شدن مشتری توسط فروشنده ها! و مهم تر از همه ، باور و ایمان قلبی خود را به آنان انتقال دهید ، این موضوع باعث میشود که آنان با تمام قدرت و توان تلاش خود را انجام دهند تا به سطح انتظار شما از خودشان برسند. این تلاش و پشتکار همه جانبه برای رسیدن به انتظاری که شما برای فرد مذکور تعریف کرده اید باعث رشد ، شکوفایی استعداد ها و تبدیل توانایی های فرد از حالت بالفعل به حالت بالقوه میشود.

نوید سادونی

یک نکته ی خطرناک!
تحقیقات نشان داده است که این اثر میتواند به شکل منفی هم به کار گرفته شود. یعنی اگر سطح انتظار ما از عزیزان یا کارمندانمان پایین و باور ما نسبت به آن ها ناتوانی باشد، باز هم آنان تلاشی ناخودآگاه برای رسیدن به انتظار تعریف شده انجام میدهند و به مرور زمان واقعا سطح توان و بهروه ی آنان به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. روانشناسان این پدیده ، که در حقیقت شکل منفی پیگمالیون است را اثر ” گولم ” نام گذاری کرده اند.

حسین سادونی

به طور مثال:
اگر معلمی براین باور باشد که بچه‌ای کند ذهن است و در نتیجه انتظارات پایین تری از او داشته باشد ، خود بچه هم باور می‌کند و واقعاً دچار ضغف بوده و دیر یاد می‌گیرد ( اثر گولم ) ، ولی همان طور که گفتیم عکس این نیز صادق است. اگر معلم بر این باور باشد که شاگردش بسیار باهوش و با استعداد است ، انتظاراتش از او بالا میرود، در نتیجه کودک نیز این موضوع را باور کرده و تمام تلاش خود را برای برآورده کردن انتظار معلم به کار میگیرد و درنهایت به رشد مطلوب میرسد ( اثر پیگمالیون ).

خودمان را قضاوت کنیم…
شاید الان وقت آن باشد که در قدم اول به رفتار خودمان در قبال دیگران نگاهی بیندازیم. برای عزیزان یا کارمندهایمان پیگمالیون بوده ایم یا گولم؟

معجزه ای به نام پیگمالیون...
از حالا به بعد تصمیم ما چه خواهد بود؟ آیا واقعا تلاش میکنیم تا با عشق و آگاهی از این ابزار قدرتمند استفاده کنیم تا بتوانیم برای خود و دیگران موفقیت های روز افزون رقم بزینم یا ترجیح میدهیم گولم و سرعت گیر موفقیت خود و دیگران باشیم؟
تصمیم با شماست…

نویسنده : حسین سادونی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *